Home Kuriozitete
A e dini përse avionët kanë gjithmonë ngjyrë të bardhë?
A e keni pyetur ndonjëherë vetën se përse avionët janë ngjyrë të bardhë? Nëse po, sot do të mësoni një përgjigje interesante.

Për avionët është zgjedhur ngjyra e bardhë sepse:

Ngjyra e bardhë nuk fshihet.

Pasi i ekspozohet shumë diellit gjatë fluturimeve, ngjyrat e tjera ka shumë gjasë që të fshihen, përderisa rrezet ultra-vjollcë godasin bojën.

Ngjyra e bardhë ka përparësi termike

Objektet e ngjyrosura me ngjyra të tjera e absorbojnë dritën dhe kështu nxehen më lehtë.

Përderisa objektet me ngjyrë të bardhë reflektojnë rrezet e diellit kështu që drita nuk konvertohet në nxehtësi.

Ngjyra e bardhë ofron pamje më të mirë

Dukshmëria është një tjetër arsye për ngjyrën e bardhë. Kur bëhet fjalë për ndonjë gërvishtje, çarje apo dëmtim tjetër në trupin e aeroplanit.

Trupi i bardhë e bën më të lehtë që të shihet nëse aeroplani është çarë apo gërvishtur, sidomos përreth dritareve kështu që problemet të evitohen. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Si e festuan myslimanët Kurban Bajramin në mbarë botën (FOTO LAJM)
Po vrasim veten?! Ky "super ushqim" qenka helm për organizmin
Këto ushqime duhet patjetër t'i gatuani sot për Kurban Bajram
Bëhuni gati, këto janë xhinset më të shëmtuara në botë (FOTO LAJM)
Shuajeni kuriozitetin, pse njerëzit kanë alergji

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media