Home Kuriozitete
Ata që vishen mirë bëhen më të suksesshëm
Duket se duhet ta bëni shprehi të visheni mirë nëse dëshironi të keni sukses.

Studimet e fundit kanë treguar se ka vlerë nëse visheni mirë për punon që e dëshironi.
Hulumtuesit tregojnë se veshja e rrobave të mira në zyre mund të ndikojë në mënyrën si personat tjerë ju perceptojnë, sa me vetëbesim ndiheni dhe sa jeni të aftë të mendoni në mënyrë abstrakte.

Në një studim të kryer në Yale në vitin 2014 që ishin përfshirë 128 meshkuj të moshave mes 18 dhe 32 vjet, pjesëmarrësit është dashur të merrnin pjesë në negociata të shitblerjes.


Ata që ishin veshur keq (në pantallona dhe sandale plastike) kishin arritur të fitonin mesatarisht 680,000 dollarë në teori, ndërkaq grupi i veshur me tesha kat kishte korrur një profit prej 2.1 milionë dollarëve.

Michael L. Slepian, bashkautor i studimit, thotë se personat që vishen mirë ndihen më të fuqishëm dhe, kur ndiheni më të fuqishëm, ju nuk fokusoheni në detaje të parëndësishme.

Prandaj është e rëndësishme që çdo ditë të visheni mirë dhe suksesi mund të jetë i pashmangshëm.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Ka lindur 12 djem por nuk është plotësisht e lumtur (FOTO LAJM)
Qeshni me lot, ky djalë mashtron lehtësisht katër vajza bjonde (VIDEO)
Gruaja nxjerr dollapin në shitje, por në foto ka bërë një gafë shumë të madhe (FOTO LAJM)
Prapa kësaj fotografie fshihet një histori e pabesueshme (FOTO LAJM)
Gjendet prej 1 000 vitesh aty, shkencëtarët bëjnë zbulimin e rrallë (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media