Home Kuriozitete
Ky është gjeniu që shpiku WhatsApp
Ai është gjeniu që shpiku aplikacionin më të përdorur në mbarë botën, Whats-app.

Por kush është Jan Koum?

Ai ka lindur në një fshat pranë Kievit dhe ishte fëmija i një muratori dhe i një shtëpiakeje.

"Shkolla jonë, as banjë të brendshme nuk kishte", rrëfen Koum.

"Imagjinoni pak dimrin në Ukrainë ku temperatura mbërrin deri ne minus 20 grade celsius.

Mendoni një shoqëri ekstremisht e mbyllur, ju mund të keni lexuar për vendin tim, por të jetoje atje ishte tjetër gjë.

Kompjuter nuk kisha, vetëm një numëruese"- deklaroi ai..

Në shtetin komunist, e tillë ishte fëmijëria e njeriut që e shiti shpikjen e tij, jo pak por 19 miliardë dollarë.

Programi i mesazheve të shpejta, dërgimi i fotove dhe i të dhënave përmes internetit, që Koum krijoi bashkë me ish kolegun e Yahoo-se, Brian Acton ka pasur një sukses marramendës. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Kush ka Iphone nga 6s e lart, këtu do të mësoni trukun e dekadës
Dhuratë nga djallit! Dhia lind krijesën e çuditshme
Kjo vajzë me bikini edhe sapunin e ha për djathë, shkoni sa naive është (VIDEO)
Kudo akull dhe nuk mbin asgjë, si jetohet në -30 gradë? (FOTO LAJM)
Këtë letër të gjithë e keni shikuar por e dini çfarë sekreti fsheh?

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media