Home Kuriozitete
Zbulohet fosili 237 milionë vjeçar
Zbulohet në Argjentinë fosili i një prej gjigandëve të parë të parahistorisë së planetit tonë.

Ka jetuar rreth 237 milionë vjet më parë, në periudhën Triasike dhe ishte kushëri i largët i titanosaurve, ndër kafshët më të mëdha që kanë shkelur ndonjëherë mbi Tokë.

Paleontologët e kanë pagëzuar me emrin latin Ingentia Prima, që do të thotë Gjigandi i Parë.

Zbulimi është bërë nga kërkuesit e Universitetit Kombëtar të Argjentinës në San Juan dhe është botuar në revistën “Natyre”, “Ecologji” dhe “Evolucion”.

Sipas tyre, kjo kafshë jetonte në rajonet juglindore të kontinentit antik Pangea, në territorin aktual të Argjentinës, dhe kishte një aparat të frymëmarrjes të ngjashëm me atë të zogjve.

Mendohet se peshonin deri në 90 ton.

Fosili i gjetur do të ndihmojë paleontologët të kuptojnë më mirë evolucionin dhe etapat e tij.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Nëse djersiteni natën është mirë të merrni masa
Historia e fotografisë që ka lotuar sytë e botës
"Pishina dhe dy figura", kjo është piktura që theu rekordet botërore (FOTO LAJM)
Burri la gruan në shtëpi dhe shkoi ushtar, tronditet kur mëson çfarë bën ajo (FOTO LAJM)
Dita botërore e maces të zezë, mësoni kuptimin në kultura të ndryshme

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media