Home Kuriozitete
Sekreti, pse ndenjëset e avionëve janë kryesisht blu
A i keni kushtuar ndonjëherë vëmendje ngjyrës së ulëseve në aeroplan? Ato janë gjithmonë të kaltra dhe ka shumë pak përjashtime nga ky rregull.

Disa njerëz supozojnë se kjo ngjyrë është zgjedhur që të na kujton qiellin. Por shpjegimi nuk është aq i thjeshtë!

Bright Side ju zbulon këtë sekret. Gjithashtu në fund të artikullit do të gjeni një fotografi që ju tregon se cili është vendi më i mirë për tu ulur në aeroplan.

Pse janë të kaltra

Ulëset e para të kaltra erdhën në përdorim disa dekada më parë, dhe tani të gjitha linjat ajrore zgjedhin tapiceri të kësaj ngjyre.

Sipas shkencëtarëve britanikë, shumica e njerëzve e lidhin ngjyrën e kaltër me besueshmërinë dhe sigurinë – kjo është shumë e rëndësishme edhe për pasagjerët që nuk vuajnë nga aerofobia.

Ekziston një arsye praktike përse linjat ajrore zgjedhin vende blu papastërtitë, njollat dhe goditjet janë më pak të dukshme në këtë ngjyrë dhe për këtë arsye këto mbulesa mund të përdoren për një periudhë më të gjatë në krahasim me ato të mbuluara me ngjyra të tjera.

Një fakt interesant: Në vitet 1970 dhe 1980 disa linja ajrore u përpoqën të përdorin tapiceri të kuqe.

Megjithatë, më vonë ata e kishin ndryshuar atë në ngjyrë të kaltër, pasi doli se ngjyra e kuqe mund të rritë nivelin e sulmit në mesin e pasagjerëve.

Pëlhurë apo lëkurë

Sa i përket materialeve, ulëset mund të jenë të veshura me lëkurë artificiale ose pëlhurë. Si rregull, në avionët që përdoren për fluturime në distanca të gjata si ato transatlantike, vendet janë të veshura me pëlhurë, sepse lejon lëkurën të marrë frymë, kështu që pasagjerët nuk do të djersiten ose të përjetojnë ndonjë shqetësim.

Por lëkura artificiale funksionon shumë mirë për fluturime të shkurtra. Është shumë e padukshme, kështu që edhe nëse derdhen pijet nuk do të lënë njolla mbi të.

Pse dritaret e aeroplanit nuk përputhen me vendet

A jeni ulur ndonjëherë pranë dritares, por nuk keni parë asgjë nëpërmjet saj? A ndodhi kjo sepse ishte në të njëjtin nivel si pjesa e prapme e ulëses apo edhe pas saj?

Kjo ndodh sepse linjat ajrore përpiqen të shtojnë sa më shumë vende në një aeroplan që të jetë e mundur.

Si të zgjidhni vendin më të mirë

Pra, nuk është aq e lehtë për të zgjedhur një vend të rehatshëm. Për fat të mirë, ka disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë:

Ka faqe në interneti të veçanta ku mund të shihni pozicionimin e më të mirë të rreshtit në aeroplan që i përkasin linjave ajrore të ndryshme.

Ato do t’ju ndihmojnë të përcaktoni nëse do të kënaqeni me pamjen nga dritarja ose nëse do të duhet të përkuleni vazhdimisht për të parë peizazhet.

Nëse nuk doni të dëgjoni zhurmën e motorit, atëherë zgjidhni vende më pranë pjesës së përparme të aeroplanit.

Nëse jeni të gjatë, sigurohuni që të uleni pranë daljes emergjente ka më shumë hapësirë midis rreshtave të ulëseve.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Mësoni fatin tuaj për sot
Shteti ku lexohet më shumë nuk është ne Europë, zbulojeni
Përqafimi dhe pudhja ilaci ideal për njeriun
Fotografi të pazakonta, kur vajzat nuk i heqin qimet (FOTO LAJM)
Sot duken pa lidhje por dikur këto veprime ishin normale (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media