Home Kuriozitete
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani katër thelpinj hudhra në ditë
Ideja e të ngrënit hudhra mund të mos ju entuziasmojë aspak, sidomos kur sillni ndërmend aromën e tyre karakteristike.

Por, kur bëhet fjalë për shëndetin, duhet të merrni parasysh gjithçka, si për shembull të hani katër hudhra në ditë të cilat kanë një ndikim të jashtëzakonshëm në organizmin e njeriut.

Së pari duhet të dini që hudhra përmban substanca azotike, kalium, selen, kalcium, magnez, acid sulfurik dhe fosforik, vitamina C, D, B, më shumë se 400 përbërës mineralë të ndryshëm duke përfshirë këtu antioksiduesit, të cilët gëzojnë një sërë vetish pozitive terapeutike.

Por çfarë ndodh me organizmin tuaj nëse hani katër thelpinj hudhër në ditë?

ǒtoksikon trupin

Hudhra përmban suqfur, një element shumë i rëndësishëm që ndihmon trupin të çtoksikohet nga helmet dhe metalet e rënda

Përmirëson shëndetin e kockave

Konsumi i katër thelpinj hudhrave është i këshillueshëm sidomos për femrat në menopauzë që kanë kocka të dobëta, shkruan Living.al.

Ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak

Një ndër mënyrat më natyrale për të ulur nivelin e kolesterolit të keq në gjak dhe penguar oksidimin e venave është të konsumoni 4 thlepinj hudhra në ditë. Hudhra parandalon gjithashtu sëmundjet kardiovaskulare si dhe tensionin e lartë të gjakut.

Lufton virozat e stinës

Ndryshimet e temperaturës së ditëve të fundit kanë shtuar ndjeshëm rastet me viroza dhe grip. Nëse jeni edhe ju një ndër të prekurit mos hezitoni të hani katër thelpinj hudhra në ditë, ose t’i zieni e t’i pini në formë çaji.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Burri i propozon martesë por diçka e pazakontë ndodhi pas (FOTO LAJM)
Pse mbulesat e shtretërve në spital, janë me mikrobe edhe pas pastrimit
Mësoni arsyen pse stjuardesat i mbajnë duart mbrapa të lidhura
Hapeni dritaren çdo mëngjes, që të pastroni dhomën tuaj
Pas kësaj fotoje virale, fshihet një histori shumë e dhimbshme

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media