Home Kuriozitete
Si duket Pranvera nga hapësira
Toka në një ekuilibër të përsosur mes natës dhe ditës është kapur në një imazh mahnitës të marrë nga hapësira. Pamja e befasishme u fotografua në Ekuinoksin e Pranverës, fenomen që ndodhë vetëm dy herë në vit.

Toka në një ekuilibër të përsosur mes natës dhe ditës është kapur në një imazh mahnitës të marrë nga hapësira.

Kjo pamje u fotografua në Ekuinoksin e Pranverës, një nga dy kohët e vitit ku Toka nuk është as e anashkaluar e as e drejtuar nga Deilli.

Ekuinoksi i këtij viti, termi zyrtar për fillimin astronomik të pranverës, ishte më 20 mars, kur u fotografua fotografia.

Ekspertët nga Shoqata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e kapën imazhin duke përdorur satelitin e saj të Lindjes së Gjerë.

Vetëm dy herë gjatë vitit, në mars dhe në shtator, sasia e ditës dhe e errësirës është gati e barabartë në të gjithë globin.

Gjatë një ekuinoksi, i cili është emër latin për ‘natë të barabartë’, dielli është drejtpërdrejt mbi ekuator në mesditë.Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media