Home Kuriozitete
Zbulohet kafka nga Epoka e Bronzit (FOTO LAJM)
Një kafkë e lashtë është gjetur pranë bregdetit nga një person në Mersea Island, Essex. Ajo mendohet që të jetë rreth 3 mijë-vjeçare. Ross Wey, 58 vjeç, e gjeti kafkën teksa ishte duke mbledhur molusqe dhe besohet që ajo të jetë nga Epoka e Bronzit.

Wey tha se e dalloi që bëhet fjalë për një kafkë të lashtë për shkak të gungës që ajo kishte në anën e pasme të saj. Ekspertët thonë se është pabesueshme që kafka ka arritur të mbijetojë dhe se vendi ku u gjet besohet që më parë të ketë qenë një lumë.

Peshkimi në atë kohë nuk ka qenë një mënyrë për të mbijetuar pasi vendasit ushqeheshin nga gjuetia. Ajo është dërguar në një muze në Londër. Kafka fillimisht u ekzaminua nga policia dhe më pas iu dorëzua shkencëtarëve për të bërë ekzaminime të tjera. /albeu.com/

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media