Home Kuriozitete
Bletët dhe peshqit komunikojnë mes tyre falë këtij roboti (VIDEO)
Peshqit dhe bletët tani mund të flasin me njëri-tjetrin nëpërmjet një sistemi ‘walkie talkie’, tregojnë shkencëtarët.
Sistemi i komunikimit midis dy kolonive të llojeve të veçanta u mundësua duke përdorur robotët dhe terminalet e projektuar posaçërisht.

Terminale të vogla ishin ngulitur në një koloni të bletëve dhe një peshk robotik uji ishte vendosur në mesin e një pusi të peshkut.

Sinjalet nga dy kolonitë fizikisht të ndara u përkthyen pastaj në një gjuhë që secila specie mund të kuptonte.

Terminali brenda kolonisë së bletëve komunikohej me njëri-tjetrin duke përdorur temperaturat, lëvizjet dhe vibracionet e luhatshme, ndërsa roboti ‘spiun’ në shkollën e peshkut ndryshoi ngjyrën, shpejtësinë dhe lëvizjet e tij.

Si rezultat, bletët filluan të lulëzojnë jashtë terminalit të tyre derisa peshqit filluan të ndryshonin modelet e tyre të notit, duke shkuar në drejtim të kundërt.

‘Robotët vepruan sikur të ishin negociatorë dhe përkthyes në një konferencë ndërkombëtare’, tha për TechXplore Francesco Mondada, një profesor në BioRob. Kjo është një provë e konceptit që mund të keni robotë të ndërmjetësoni ndërveprimet ndërmjet grupeve të largëta. Në veçanti, shkencëtarët thonë se përfitimet e hulumtimit janë të dyfishta.

Gjetjet mund të ndihmojnë inxhinierët e robotikës të kuptojnë dhe përshtatin mënyrat e kapjes së sinjaleve biologjike të grupeve të caktuara të kafshëve.
Përveç kësaj, të dhënat mund të ndihmojnë në kuptimin e mëtejshëm të asaj se si ndërveprojnë disa kafshë dhe arsyen e kësaj.

Në një prirje më futuriste në studim, përparimet në këtë lloj të teknologjisë robotike mund të ndihmojnë gjithashtu në zhvillimin e llojeve të caktuara të robotëve inteligjentë artificialë që biologët mund të përdorin për të ndihmuar në formimin e jetës së kafshëve për të mirë.

Në mënyrë të veçantë, teknologjia mund të ndihmojë shmangien e kafshëve nga zonat e ndotura ose nga rezultate të tjera të dëmshme. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media