Home Kuriozitete
Del studimi, djemtë dashurohen me vajzat që kanë tipare si nënat e tyre
Sipas një studimi të ri, 64% e meshkujve janë në një marrëdhënie me dikë që ndan tipare të rëndësishme të ngjashme me personalitetin e nënës së tyre.

Hulumtimi vjen nga një test i personalitetit i krijuar nga eharmoni, i cili vlerëson psikologjikisht burrat, partnerët e tyre dhe nënat e tyre.

Hulumtimi krahasoi 18 tipare kyçe të personalitetit në nënat dhe partnerët e djemve të tyre përpara se të mesatarizonte ata për të marrë një vlerësim të përgjithshëm të ngjashmërisë.

Nivelet e tolerancës-duke respektuar dhe vlerësuar opinionet e njerëzve të tjerë pavarësisht dallimeve-dolën në krye si një tipar I përbashkët mes nënave e partnerëve të djemve të tyre.

Kjo u pasua nga rëndësia e vendosur në monogaminë dhe gatishmëria për të pasur ndjeshmëri ndaj të tjerëve.

Rachael Lloyd, eksperti i marrëdhënieve në eharmony thotë: Gjetjet e studimit tonë personal të personalitetit përputhen plotësisht me psikologjinë evolucionare. Është e mirënjohur se ne synojmë të emigrojmë drejt njerëzve që kanë tipare të ngjashme me ne dhe në shkallë të ndryshme, kërkojmë të rikrijojmë aspektet e marrëdhënieve tona origjinale me prindërit tanë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media