Home Kuriozitete
S'ka më xhirim gomash, BE merr vendimin drastik për shoferët e "çmendur"
Ky është një lajm i keq për shoferët që e kanë qejf shpejtësinë dhe "vdesin" t'i thyejnë pak rregullat.

Parlamenti Europian është duke hartuar një ligj, i cili detyron prodhuesit e makinave që duke filluar nga viti 2022 të përfshijnë në to edhe një sistem inteligjent i leximit të tabelave të që kufizojnë shpejtësinë në rrugë, shkruan Albeu.com.

Sipas këtij ligji, makinat do të duhet të rregullojnë vetë shpejtësinë maksimale sipas tabelave duke mos i lënë asnjë mundësi shoferit që t'ia shkelë gazit.

Po ashtu, sistemi do të përmbajë edhe sensorë të matjes së nivelit të alkoolit të shoferit përmes frymëmarrjes apo ritmit të rrahjes së zemrës. Në rastet kur do të vëheren probleme, makina nuk do të lejojë vijimin e udhëtimit duke ndaluar në vend.

Ligji pritet të hyjë në fuqi gjatë këtij viti dhe aplikimi parashikohet të fillojë në vitin 2022. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media