Home Kuriozitete
Pitonin më të madh në botë duhen dhjetëra vetë ta mbajnë (VIDEO)
Gjarpri më i gjatë në histori është Medusa, një piton i cili i takon Produksionit Full Moon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kur pitoni u mat më 12 tetor të vitit 2011, kishte një gjatësi prej 7,67 metra, duke marr epitetin e gjarprit më të gjatë në botë.

Pitonët e tillë njihen për lëkurën që kanë dhe janë ndër gjarpërinjtë që jetojnë më së gjati. Ata normalisht rriten mes 3 deri në 6 metra, por ky tejkaloi këto shifra.

Për ta mbajtur gjarprin 10 vjeçar u deshën 15 persona, pasi ka edhe një peshë të rëndë, duke pasur parasysh se ushqehet me lepuj, derra e drerë dy herë në javë.

Pitoni 158.8 kg ka arritur që të hajë me një të përbirë drerin që peshonte 18 kilogramë.

Pitonët e tillë kryesisht popullojnë Azinë Juglindore, Indonezinë dhe Filipinet dhe njihen gjithashtu si notarë të mëdhenj.

Medusa është aktualisht e vendosur në "The Edge of Hell Haunted House" në Kansas City. Trajtuesit e saj thonë se ajo në fakt mund të tregojë kur është "koha e shfaqjes" për klientët, pasi ajo do të hyjë në atë që ata e quajnë modalitetin e performancës. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Gjeni shpesh para në rrugë, ky është kuptimi që askush s’e dinte
123 vjeç në avion për të udhëtuar, pasagjeri habit gjithë stafin (FOTO LAJM)
Karrige dhe shishe kokës, plas keq sherri në dasmë (VIDEO)
Çudira moderne, nëna gjen fëmijën duke bërë detyrat me ndihmën e Alexës
Një hap larg vdekjes! Nëna zbulon nga fotot se në çfarë rreziku ishin fëmijët e saj (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media