Home Kuriozitete
Asfalti që përthith ujin, shpikja kundër përmbytjeve (VIDEO)
Duket se kjo është zgjidhja për përmbytjet veçanërisht në qytetet e mëdha, kur rrebeshet e papritura i kthejnë rrugët në lumenj.

Ky lloj asfalti quhet Top Mix dhe është duke u prodhuar në Britaninë e Madhe. Kompania që ka prodhuar këtë material, Lafarge Tarmac, thotë se ai mund të përthitë 600 litra ujë për metër katror në një kohë brenda 60 sekondash.

Në videon e mëposhtme shihet se si mbi një sipërfaqe të tillë derdhen 4 mijë litra ujë, por brenda pak sekondash ai thahet tërësisht. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
"Të çmendur" për Maldives, mësoni disa detaje që ndoshta nuk i dini (FOTO LAJM)
Dy shqiptarë ngjiten në majë të Everestit, thyejnë rekordin botëror (FOTO LAJM)
U përfshi në skandalin 'Loredana', Getinjo tregon si i ka bërë të tijat makinat luksoze (FOTO LAJM)
Kafshimi që po "zhduk" 200 persona në ditë (FOTO LAJM)
Puna në fundjavë rrit rrezikun për depresion

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media