Home Kuriozitete
I konsumojnë edhe vipat, do të guxonit? (FOTO LAJM)
Thuhet s mund të jetë një nga mënyrat e reja të ushqimit të popullsisë në mbarë botën dhe për një mori arsyesh.

Insektet si ushqime kanë filluar të konsiderohen dhe vlerësohen gjerësisht. Ato mund të mos jenë vetëm në menunë tuaj të drekës, por më shumë se dy miliardë njerëz në mbarë botën tashmë plotësojnë dietën e tyre me insekte, dhe buburrecat, krimbat apo edhe insekte të tjera janë bërë sa vjen edhe më popullore në menu dhe në përditshmërinë e njerëzve në mbarë botën po veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Shumë studiues pohojnë se është një ide e mirë të përdoren në strategjinë ushqimore duke eliminuar edhe shpërdorim të ushqimeve sepse këto insekte kanë nivel të lartë kalorik dhe njëkohësisht edhe nivel të lartë yndyre duke ngopur në më pak sasi dhe në një konsum më të vogël të tyre.

Mund të jemi shumë më miqësorë me mjedisin nëse gjerësisht përdorim në dietën tonë të përditshme këto insekte të ushqyeshme dhe të shëndetshme.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Çmenduri, dy burra bëjnë sërf mbi kurrizin e peshkaqenit më të madh në botë (FOTO LJAM)
3 pyetjet që mjaftojnë për të mësuar se sa të zgjuar jeni
Sa bakshish duhet të lini në vendet evropiane?
Fërkoni sytë mirë, këto foto nuk janë ashtu siç duken (FOTO LAJM)
Njihuni me gruan që plaket 8 herë më shpejt se çdo person tjetër (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media