Home Kuriozitete
Ky vend europian arrin shkallën më të ulët historike të papunësisë, vetëm 2.1%
Zvicra thyen rekordin historik sa I përket përqindjes së uët të papunësisë me vetëm 2.1%, gjatë muajve të fundit ndër më të ulëtit, shkruan SDA.ch. Herën e fundit një shkallë kaq e ulët e papunësisë në Zvicër ishte shënuar në vitin 2001.Në përgjithësi, në qendrat regjionale të ndërmjetësimit të punës (RAV) në gjithë Zvicrën, në fund të muajit gusht kanë qenë të regjistruar si të papunë, 99.552 veta, bën të ditur Sekretariati Shtetëror i Ekonomisë Seco. Kjo shifër është për 2 për qind më e madhe se në korrik, por në të njëjtën kohë për 7.7% më e vogël se në gushtin e një viti më parë.

Siç ndodh zakonisht për efekt sezonal, në qershor arrihet niveli më i ulët i papunësisë. Nga korriku dhe gushti shkalla e papunësisë pastaj vjen duke u rritur, pasi që në verën e vonë shumë ndjekës të shkollës ose të zanatit vihen në kërkim të punës.

Në këtë mënyrë, shkalla e papunësisë së të rinjve është ngritur për 21%. Nëse pastrohet efekti i përmendur sezonal, shkalla e përgjithshme e papunësisë në gusht ishte 2.3%.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Zbulohet shpata e Epokës së Bronzit, 3200 vjet nëntokë (FOTO LAJM)
Postieri kapet duke urinuar para derës së shtëpisë, befasues gjesti i pronarit
Dalin pikturat që ilustruan tërmetin e tmerrshëm të vitit 1851 në Vlorë (FOTO LAJM)
E FRIKSHME/ Tërmeti që goditi Shqipërinë, do e shkatërronte Stambollin (FOTO LAJM)
Sudimi: Tatuazhet i dëmtojnë futbollistët, ndikojnë ndjeshëm në performancën e tyre

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media