Home Kuriozitete
Pësoi atak kardiak gjatë seksit, kompania shpallet fajtore për vdekjen e punonjësit
Një kompani franceze është shpallur përgjegjëse për vdekjen e një punonjësi i cili pësoi atak kardiak ndërsa po kryente marrëdhënie seksuale me një të huaj gjatë një udhëtimi pune.

Një gjykatë në Paris vendosi se vdekja e punonjësit ishte aksident në punë dhe familja kishte të drejtë për kompensim.

Firma argumentoi se burri nuk po kryente detyra profesionale kur shkoi në dhomën e hotelit të gruas.

Por sipas ligjit francez një punëdhënës është përgjegjës për çdo aksident që ndodh gjatë një udhëtimi pune, thanë gjykatësit.

Burri, i quajtur Xavier X, punonte si inxhinier për TSO, një kompani e shërbimeve hekurudhore me bazë afër Parisit.

Ai vdiq në një hotel gjatë një udhëtimi në qendër të Francës në 2013, si rezultat i asaj që punëdhënësi e konsideroi një marrëdhënie jashtëmartesore me një të huaj.

Kompania kundërshtoi që vdekja të konsiderohet si aksident në vendin e punës.

Por gjykata e Apelit vendosi që një punonjës gjatë një udhëtimi pune ka të drejtë për mbrojtje sociale gjatë gjithë kohës së misionit të tij, pavarësisht rrethanave.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Shikoni dëmet që ka shkaktuar tërmeti në një supermarket në Durrës (FOTO LAJM)
Makinat që do të shpejtojnë pastrimin e oqeaneve nga plastika (VIDEO)
New York, 25 vjeçarja zbulon se ka gjak blu
Humbisni 80 fije çdo ditë, 10 fakte të padëgjuara më parë për flokët
Plas gallata në rrjetet sociale me iPhone 11 (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media