Home Kuriozitete
Sudimi: Tatuazhet i dëmtojnë futbollistët, ndikojnë ndjeshëm në performancën e tyre
Moda e tatuazheve në futbollin modern është diçka e cila praktikohet në masë dhe përllogaritet që rreth 50% e lojtarëve profesionistë, kanë të paktën një shenjë të përhershme me bojë në trupat e tyre.

Por shkenca po tenton të provojë se kjo ndikon në paraqitjen e futbollistëve dhë fushë dhe nuk është aspak e shëndetshme.

Rahim Sterling mori një lumë kritikash për tatuazhin e një arme në këmbë ndërsa të tjerë futbollistë kanë guxuar më shumë, duke marrë përsipër personalisht, të firmosin vepra në trupin e të tjerëve, si rasti i Sergio Ramos.


Mori Lutkeimer, profesor i psikologjisë dhe Shëndetit në një kolegj në Miçigan zbuloi në studimet e fundit, se ka anomali në futbollistët që kanë tatuazhe. Shkencëtari aplikoi doza të vogla boje kimike me një substancë që stimulon djersitjen.

Te vullnetarët pa tatuazhe dhe nën sforcim fizik, ajrosja e lëkurës dhe djersitja ishin në nivel më të lartë, e si rrjedhojë edhe performanca e tyre.

Doktor Ingo Froboze në Universitein e Këlnit në Gjermani ishte më radikal duke kërkuar ndalimin e tatuazheve tek lojtarët Oasu Supas , pasi 3 deri në 5% e paraqitjes së tyre bie për shkak të helmimit të lëkurës. Ai pretendon gjithashtu se të paktën 60% e bojës kur i nënshtrohesh tauazheve, nuk mbetet nën lëkurë por përthithet nga gjaku.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
foto ilustruese
Dëmton edhe dëgjimin e njeriut, thirrja e këtij zogu është më e larta në botë (VIDEO)
Videoja e frikshme bëhet virale, kukulla e pushtuar lëviz sytë dhe buzën (VIDEO)
Videoja e frikshme bëhet virale, kukulla e pushtuar lëviz sytë dhe buzën (VIDEO)
Panik në avion, pasagjeri i dehur tenton të hapë derën në ajër
Mendoheshin të zhdukura, kamerat regjistrojnë kafshët e ralla në Prespë (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media