Home Kuriozitete
Jeta në diktaturë, fëmijë "të lumtur" në vendet komuniste (FOTO LAJM)
Bota e fëmijëve është e bukur sepse fëmijët dinë të gjejnë lumturi nga lodrat më të thjeshta, pavarësisht kushteve të vështira dhe ngatërresave që krijojnë të rriturit.

Qeveritë komuniste në vendet e sunduara nga diktatura duhej të përdornin shumë propagandë intensive për t’ua fshehur popullit se si vendet e tjera ishin më të zhvilluara, por edhe që të përhapej ideja se vendi i tyre ishte i lumtur dhe shumë mirë.

Dhe kjo propagandë niste që me fëmijët, me revistat që lexonin, përrallat që dëgjonin, filmat që shikonin, etj. Mikhail Graçev, (1916-2011) ishte një nga fotografët më të shquar të vendeve sovjetike. Dhe fotot që shihni janë një galeri nëpërmjet të cilës ai donte të tregonte jetën e fëmijëve në kohën e regjimit sovjetik.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Harrojnë ta mbyllin me çelës, i prangosuri hidhet nga makina e policisë (VIDEO)
Nga Skënderbeu te Joker-i, shqiptarët befasojnë me tatuazhet e tyre (FOTO LAJM)
Zbulimi i fundit, hani më pak që të jetoni më gjatë
New York Times shkruante për bukurinë e vashave shqiptare në vitin 1911 (FOTO LAJM)
Fshihni shenjat e lëkurës, tatuazhet u kanë ndryshuar jetën këtyre njerëzve (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media