Home Kuriozitete
Lufta e Dytë Botërore, lufta që “"zgjoi" gratë (FOTO LAJM)
Në ata vite ishte koha e artë e të drejtave për gratë

Nga një këndvështrim i gjerë kur përmendim fjalën “luftë”, në mendje na vjen gjithmonë si diçka e tmerrshme.

Vlerësimet e numrit të përgjithshëm të viktimave gjatë Luftës së Dytë Botërore ndryshojnë shumë midis burimeve të ndryshme, në shifrat e Muzeut Kombëtar të Luftës së Dytë thuhet se lufta mori jetën e afërsisht 15,000,000 ushtarëve dhe më shumë se 45,000,000 civilëve.

Por, Lufta e Dytë Botërore ishte gjithashtu një kohë e përparimit, para viteve 1940, gratë ishin të mbyllura në shtëpi, ishin të destinuara për t’u bërë grua dhe nënë dhe jo më tepër se kaq.

Por gjatë Luftës së Dytë Botërore, të gjitha llojet e mundësive të reja u hapën për gratë. Ja se si ishte të jesh femër në Amerikën e kohës së luftës, rreth vitit 1944…
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
"Qyteti i fantazmave" ku është e ndaluar të hyni pas perëndimit të diellit
E ëma harroi t'a puthte, reagimi qesharak i dyvjeçarit (VIDEO)
Shenjat që tregojnë se burri do t'ju kërkojë divorcin
Të frikshme por të bukura, këto ura të kallin datën (FOTO LAJM)
Përse gratë jetojnë më gjatë se burrat? Ky studim zbulon arsyet

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media