Home Kuriozitete
Pse duhet ta mbani një kokërr hudhër nën jastëk
Nëse vendosni një hudhër nën jastëk gjatë natës kur flini atëherë, do t’I keni këto përfitime:

Mbanë larg mushkonjat dhe insektet e tjera- hudhra është një largues natyral I toksinave. Këto veti të hudhrës e bëjnë atë perfekte për t’I mbajtur insektet larg nga shtrati.

Hudhra shëron insomninë– a vuani nga panik ataket dhe keni probleme me gjumin?

Vendosja e një kokrre hudhër nën jastëk mund t’iu ndihmojë me këtë problem. Ajo është përdorur që nga kohët antike si kurues I çrregullimeve të gjumit. Vetitë anti-oksidante dhe anti-inflamatore të saj I mbajnë lëngjet e trupit dhe organet të shëndetshme dhe I mbrojnë ato nga infeksionet.

Ajo ndihmon në relaksimin e muskujve, dhe dërgon sinjale në tru se trupi është i gatshëm për gjumë.

I mbanë bakteret dhe mikrobet larg– tanimë dihet se hudhra ka veti anti-bakterale. Ajo është një “vrasës” efektiv I baktereve dhe patogjeneve të tjera. Prandaj mbajtja e saj nën jastëk gjatë natës, do t’iu mbrojë nga viruset dhe bakteret.

Ndihmon frymëmarrjen– hudhra mund t’iu ndihmoj të merrni frymë më mirë, sidomos nëse keni kanalet e frymëmarrjes të bllokuara, si rezutat I ndonjë ftohjeje.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
"Qyteti i fantazmave" ku është e ndaluar të hyni pas perëndimit të diellit
E ëma harroi t'a puthte, reagimi qesharak i dyvjeçarit (VIDEO)
Shenjat që tregojnë se burri do t'ju kërkojë divorcin
Të frikshme por të bukura, këto ura të kallin datën (FOTO LAJM)
Përse gratë jetojnë më gjatë se burrat? Ky studim zbulon arsyet

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media