Home Kuriozitete
Ngjit shkëmbin mbi 500 m pa litar sigurie (VIDEO)
Një ngjitje e zakonshme në një shkëmb të lartë me nivel të lartë sigurie është më se i zakontë dhe po ashtu edhe e mundur. Po a e keni menduar pa kurrëfarë sigurimi dhe mbi të gjitha me shpejtësi?

Në Shtator, Dani Arnold ngjiti murin e lartë të Cima Grande në vargmalin Dolomites, Itali, me asgjë tjetër përveç duarve të tij të zhveshura.

Ai e bëri këtë në një kohë rekord prej 46 minutash, 30 sekonda, duke zhdukur rekordin e mëparshëm me gati 20 minuta.

"Është një lojë me kokë ku ajo luan rolin kryesor. Të gjitha aftësitë, si teknika e ngjitjes dhe gjithë qëndrueshmëria, këto janë themelore për mua", tha 35-vjeçari Arnold për CNN Sport, nga shtëpia e tij në Zvicër, pasi foli gjatë për dashurinë e tij për ngjitjen pa litarë.

"Unë kaloj 200 ditë në vit diku në male, natyrisht jo gjithmonë pa litarë, por çdo ditë është pak përgatitje dhe stërvitje".

Sipas alpinistit 35-vjeçar, minimizimi i rrezikut ka të bëjë me përgatitjen. Para se të nisej në Cima Grande, Arnold u ngjit në të njëjtën rrugë saktësisht (1.800 metra rrugë Comici-Dimai) tre herë dhe u ndje i përgatitur mendërisht për sfidën përpara.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
"Qyteti i fantazmave" ku është e ndaluar të hyni pas perëndimit të diellit
E ëma harroi t'a puthte, reagimi qesharak i dyvjeçarit (VIDEO)
Shenjat që tregojnë se burri do t'ju kërkojë divorcin
Të frikshme por të bukura, këto ura të kallin datën (FOTO LAJM)
Përse gratë jetojnë më gjatë se burrat? Ky studim zbulon arsyet

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media