Home Kuriozitete
Historia e panjohur: Origjina interesante e takave
Taka e parë ishte pjesë e një këpuce ushtarake.

Njerëzit e Azisë Perëndimore ishin kalorës të mrekullueshëm e kështu luftonin duke u ngritur mbi shalë e duke qëndruar drejt dhe të qëllonin me hark, për këtë u duheshin takat që të mbaheshin në yzengji.

Shahu i Persisë, Abazi i Parë dërgoi në Europë disa mercenarë, të cilët u kthyen të gjithë me taka.

Europianët e përdorën veshjen ushtarake për të imituar fuqinë e tyre.

Mbretëresha Elisabetë I nisi t’I vishte ato për t’u dukur më burrërore dhe të gjitha gratë filluan ta imitonin.

Takat u bënë të modës. Kur Luigji XVI, I cili qe I shkurtër e nisi të vishte taka, filozofët e 1700 sugjeruan që burrat nuk duhet të vishnin taka si gratë që ishin emocionale dhe jo të afta të mendonin e të ishin racionale si burrat.

Më 1860, takat filluan të ishin seksi, siç dëshmohet nga fotot e kohës, e kështu vazhdojnë gjer më sot.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
MARRAMENDËSE/ Kjo pikturë është shitur për plot 20 milion dollar
Misteri i vdekjes së njeriut më të pasur në planet, 91 vite hetime pa sukses (FOTO)
Prezantuesja e njohur parkon "Mercedes-in", në vend parkimin për personat e aftësi të kufizuara (FOTO LAJM)
Ngordh 55 vjeç në kopshtin zoologjik francez rinoceronti më i vjetër në botë
Fituesi i lotarisë është më i lumtur tani që shkarkon qymyr e s’ka para (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media