Home Kuriozitete
Foto të rralla nga beteja e vërtetë e Miduejit (FOTO LAJM)
Ndërkohë që kinematë në të gjithë botën do të shfaqin këtë javë fimin “Beteja e Miduejit”, sulmin amerikan ndaj Japonisë, pas Perl Harborit, këto janë disa foto nga ngjarja e vërtetë.

Beteja u zhvillua në datat 4 dhe 7 qershor të vitit 1942, gjashtë muaj pasi japonezët kishin ndërmarrë sulmin e beftë në Perl Harbor.

Marina amerikane përdori persona që thyenin kodet e komunikimit, duke zbuluar kështu të gjitha planet ushtarake të marinës Japoneze, e cila ishte nisur për t’i shkatërruar.

Falë informacioneve, edhe pse më të paktë në numër dhe me forca detare dhe aviatore më të dobëta, SHBA arriti t’i shkaktojë flotës japoneze një dëm më të madh, duke shkatërruar disa aeroplanmbajtëse.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Zbulohet sekreti: Karteli i Pablo Escobarit dëshironte të likuidonte portierin legjendar të Paraguait (VIDEO)
Gjera të cilat mund t'i shihni më mirë nëse picëroni sytë (FOTO LAJM)
20 gjëra absurde që ishin absolutisht normale në të shkuarën (FOTO LAJM)
Kjo foto në pamje të parë të duket e zakonshme, por historia e saj është shumë prekëse
Pse disa njerëz janë "gjenetikisht të lindur" të mos pëlqejnë disa lloje ushqimesh?

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media