Home Kuriozitete
Fshati i fantazmave që u braktis për shkak të gabimit të zakonshëm
Në vitet 1950, Celles ishte një fshat i vogël në Luginën e Salagou në Francën Jugore, i njohur për tokën e kuqe dhe klimën e thatë. Në mesin e 63 banorëve, shumica ishin të angazhuar në bujqësi dhe vreshtari. Ata jetuan në mënyrë paqësore derisa autoritetet vendosën t’i dëbojnë.

Arsyeja ishte kriza e tregut; tregu i verës ishte i ngopur. Francezët shpresonin që rezervuari të lejonte fermerët të kalonin nga hardhia në të lashtat e tjera. Midis viteve 1959 dhe 1968, banorët e Celles duhej të shisnin shtëpitë e tyre për të krijuar hapësirë për një liqen të ri.

Uji ngadalë e mbuloi peizazhin, por fshati nuk u përmbyt. Francezët kishin llogaritur se uji do të ngrihej në një lartësi prej 150 metrash, por ndaloi në 139 metra, 4 metra më ulët se fshati.

Fshatarët u shpërngulën pa nevojë, por 50 vjet më vonë, u shfaqën familje që donin të rive ndosnin shkëlqimin e vjetër.

Sot, 35 njerëz jetojnë atje, dhe vendi është gjithnjë e më i popullarizuar nga turistët që shëtisin nëpër tokën e kuqe dhe shijojnë natyrën. Por banorët e rinj nuk duan një vend që tërheq vizitorë gjashtë muaj në vit, por një komunitet ku njerëzit punojnë dhe jetojnë.

Familjet e ish-banorëve kanë ndarë mendime për kthimin. Disa janë ende të indinjuar në zhvendosjen e detyruar, të tjerët mund të kthehen – por jo në shtëpitë që kanë lënë nën mëshirën e kohës. E ardhmja e Celles do të varet nga njerëz punëtorë, të cilët mund ta lënë anash zemërimin dhe pakënaqësinë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Njihuni me kafshën që nuk ka nevojë për oksigjen që të jetojë
Modelja tatuazhon brendinë e syve, rrezikon të humbasë krejtësisht shikimin (FOTO LAJM)
Më i lehtë edhe se ajri, ky është materiali më i lehtë në botë (FOTO LAJM)
Koronavirusi: 5 rregulla të arta për ata që udhëtojnë në transport publik
NASA: "Do të krijojmë oksigjen nga atmosfera e Marsit"

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media