Home Kuriozitete
Para 109 vitesh u realizua fluturimi i parë me avion postar
Si sot para 109 vitesh do të realizohej fluturimi i parë zyrtar me një avion postar.

Fluturimi i parë u bë nga Allahabad në Provincat e Bashkuara të Indisië Britanike në Naini, ose rreth 10 kilometra nga pika e nisjes.

Më 18 shkurt 1911 ishte 23-vjeçari Henri Pequet që pilotoi avionin që mbante 6.500 letra.

Ai drejtoi një Humber-Sommer me rreth pesëdhjetë kuaj fuqi dhe udhëtimi i tij zgjati rreth 13 minuta.

Letrat ishin të shënuara "Posta e Parë Ajrore, Allahabad 1911".
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Të punosh nga shtëpia, si ja kanë dalë prindërit më fëmijët në karantinë (FOTO LAJM)
I duhen 4 litra oksigjen në ditë, gjendja e përkeqësuar shëndetësore e Boris Johnson
Burrat apo gratë, cilët vuajnë më shumë nga mbipesha dhe diabeti në Shqipëri?
Sfida virale në rrjet: Vishni një jastëk në karantinë (FOTO LAJM)
Video bëhët virale, aktori i njohur kap fansen nga fyti dhe e përplas në tokë (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media