Home Kuriozitete
Ja pse duken kaq të bukur dhe shëndetshëm flokët e lyer me këna
Përveçse intensifikon dhe thekson reflekset natyrale, ndihmon në forcimin e fijeve, për t’u dhënë ushqyerje dhe hidratim flokëve.

E njohur që nga kohët antike për vetitë e saj ngjyrosëse, kënaja, është një pluhur me ngjyrë jeshile i përftuar nga bima Laësonia Inermis, e cila lëshon një pimgent portokalli në bakër të përdorur gjerësisht në botën e ngjyrave të flokëve.

‘Tonaliteti varion në bazë të vendeve. Këtë bimë e gjejmë kryesisht në Lindjen e Mesme, Indi, Afrikën e Veriut, Azi. Karakteristikat e saj ndikohen nga kushtet klimatike dhe mjedisore”, shpjegon Matteo Pantani, Ceo i Phitofilos, një kompani kozmetike italiane për Vanity Fair.

Zakonisht jemi mësuar të shohim kënanë e zezë, por ai rekomandon se nëse kënaja përzihet me bimë të tjera me refleks të çelët mund të përftojmë tonalitete të hapura. Këto bimë janë: kamomili, kurkumaja, etj.

Ai gjithashtu shton se kënaja ka një aktvitiet rregullues tek flokët e yndyrshëm. Ai sugjeron aplikimin e kënasë dhe pas një muaji mund ta riaplikoni vetëm në zonën e rrënjës, ku ju janë rritur flokët.

Eksperti kozmetikës nuk sugjeron të aplikohet shpesh në gjatësinë e flokëve pasi do ta errësonte dhe shtresëzonte ngjyrën.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Sa kohë duhet të mbani vajin e kokosit në flokët tuaj që të funksionojë?
Shpërthimi i vullkanit, qielli mbulohet nga retë e zeza në Indonezi
Mutacioni brazilian ngre "alarmin": Infekton dhe njerëzit që e kanë kaluar COVID-19
Zbuloni cila është shenja më me fat e Horoskopit për muajin mars
Si pandemia goditi rëndë arsimin, miliona fëmijë akoma nuk janë ulur në bankat e shkollës

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2021 Albeu Online Media