Home Shqipëri
“Mobike” nuk mund të vidhen! Disa persona ndiqen penalisht
Ndonëse qytetarët e Tiranës u pajtuan shpejt me idenë e lëvizjes me biçikletat “Mobike”, aq sa kanë kanë tejkaluar edhe pritshmëritë, po aq shpejt dolën në pah edhe anët e errta.

Rastet e mungesës së qytetarisë, dashamirës të dhunës, sikurse disa grup djemsh që argetohen duke u përpjekur të dëmtojnë biçikletat.

Dikush tjetër ka tentuar t’i çmontojë ndenjësen, edhe pse si ai që tenton ta vjedhe, si ai që e dëmton është lehtësish i identifikueshëm, madje ka pasur raste që janë çuar për ndjekje penale.

“E kishim parashikuar këtë duke parë edhe çka ndodhur në vende të tjera të Europës. Nuk kemi dashur që ta bëjmë, por kemi qenë të detyruar të denoncojmë dy persona”, thotë Gliti Ilia Xhoxhi, menaxher operacional i Mobike.

Por kushdo që përdor një biçikletë mobike duhet më parë të lexojë rregulloren, pasi mund të penalizohet vetëm për mungesë informacioni.

“Normalisht duhet lexuar rregullorja. Mobike është një pronë publike dhe nuk mund të merret në shtëpi. Kemi patur raste që i kanë marrë në kat të tretë, kat të katërti, i kanë futur në shtëpi. Kjo nuk lejohet”, shton Xhoxhi.,

Pjesët e biçikletës “Mobike” nuk mund të përdoren për skrap, pasi ato janë lehtësisht të identifikueshme dhe të gjitha pikat e grumbullimit të skrapit janë në monitorim.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
FOTO EKSKLUZIVE/ Shijoni fitoren magjike të Kosovës kundër Azerbajxhanit
Banorja e Unazës së Re, akuza të forta për Veliajn: Më vunë kryqin në derë
Kush ka dorë në arratisjen e Gruevskit nëpëmjet Shqipërisë? Flet gazetari shqiptar
Skandal, sharlatani që pretendon se zgjidh halle përmes seksit tmerron njerëzit (VIDEO)
"Të vras po ike", dëshmia rrëqethëse e vajzës shqiptare të trafikuar

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media