Home Shqipëri
U var edhe me firmën e Kristaq Ramës/ Pas 30 vjetësh Havzi Nela ‘ringjallet’ dhe mbërrin në Kukës
Do të ishte viti 1988 kur diktatura komuniste do të jepte vendimin e saj të fundit të tmerrshëm.

Presidiumi i Kuvendit Popullor ku bënte pjesë edhe Kristaq Rama, (babai i Edi Ramës) do të vendoste për ekzekutimin me varje të poetit kuksian Havzi Nela.

I arratisur dy herë dhe i dënuar po aq, Nela ishte nga ata intelektualët që nuk do të bindej dhe ishte armik i pushtetit komunist.

Për këtë arsye ai do të varej në vendin e njohur si ‘Agjencia’ në Kukës.

Por dje, 30 vite më pas Havzi Nela është ‘ringjallur’ dhe ka shkuar në qytetin e tij, të Kukësit.

Një ditë më parë është përuruar busti i poetit kuksian, përballë shkollës së mesme që mban edhe emrin e tij në qytetin e Kukësit.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Makina e jahte, zbulohet pasuria e shqiptarëve që ngritën në këmbë Greqinë (FOTO LAJM)
Robert Ndrenika lodhet nga politika, i shkruan urgjentisht Metës
Kapni trenin e Maqedonisë, mos thoni pastaj se nuk na do Evropa
Godet Kreshnik Spahiu: Rama është më i zi se 600.000 sirianë
I nxjerrin foton me Veliajn, qytetarët masakrojnë Erion Isain (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media