Home Shqipëri
Batuta e Metës për Ramën: Do ta dekoroj me 'Urdhërin e Skënderbeut' nëse hapen negociatat në tetor
Presidenti i Republikës Ilir Meta ka bërë një deklaratë mjaft surprizuese pë kryeministrin Rama për të cilin tha se nëse vendi do të merrte një rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave dhe integrimin në BE, ai do ta dekoronte shefin e ekzekutivit me dekoratën “Urdhëri i Skënderbeut” edhe nëse nuk do ta pranonte.

Këtë deklaratë Meta e bëri gjatë konferencës prej një orë e 30 minuta që zhvilloi me gazetarë duke ju përgjigjur një pyetje provokuese lidhur me zbutjen e toneve mes palëve kohë e fundit.

Ndësa për Bashën, Meta tha se nuk do ta dekoronte sepse ‘k braktisur institucionet dhe as Kryemadhin pasi ka mbështetur Bashën’

Pyetje: Duket sikur Rama dhe Basha janë dakortësuar për hapjen e negociatave në Tetor, gjithashtu ju thatë se ka kaluar shumë mirë se ka kaluar shumë mirë gjatë një vizite që ka pasur në Skrapar dhe Berat…?

Meta: Që unë të bëhem xheloz për Edi Ramën këtë se pranon edhe Edi Rama. Ju kam thënë edhe disa diplomatëve mos ma merrni në qafë Edin se duke I thënë mirë mirë merrni në qafë jo vetëm atë por edhe gjithë Shqipoërinë. Nëse do ti happen negociatat apo të pranohemi në BE unë edhe nëse nuk e pranon ai, do tij jap dekoratën e “Urdhërit të Skënderbeut”. Ku të dija unë se ne që ishim përkrah Kroacisë, dhe para MAlit të I, e Serbisë, dhe tani diskutojmë çështje për të cilat për Shqipërinë nuk duhej të ishin as në axhendë kombëtare as ndërkombëtare. Ndaj për dekoratën bëhuni gati, sepse edhe edhe nëse nuk e pranon unë do tia akordoj

Bashën jo se ka braktisur institucionet, as Monikës sepse I ka dhënë mbështetje Lulit
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
U hodh nga ballkoni me djalin e mitur në krah, nëna rrëfen tmerrin nga tërmeti
Të dhëna zyrtare: Ministria e Shëndetësisë jep informacion mbi gjendjen e të plagosurve
Pamje rrëqethëse: Çfarë la pas tërmeti apokaliptik (FOTO LAJM)
500 banorë kalojnë natën në çadra: Ishin momente të tmerrshme, nuk duam të kthehemi në shtëpi
Puna dhe dashuria, çfarë ka rezervuar fati për sot

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media