Home Shqipëri
Rama garanton grekët nga Athina: Erdogan nuk ka ndjenja kundër jush!
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në Athina, teksa ndodhet në cilësinë e kreut të OSBE në takimin e organizuar nga “The Economist” me titull “Ballkani Perëndimor përtej 2020”, se presidenti turk Tajip Erdogan nuk ka ndjenja anti-greke.

Duke folur për gr.euronews, Rama siguroi se Turqia nuk kishte asnjë lidhje me vendimin e Shqipërisë për të refuzuar përfundimisht marrëveshjen e parë Greko-Turke për ZEE, të nënshkruar rreth një dekadë më parë.

Ai gjithashtu siguroi se nuk e ka diskutuar kurrë këtë çështje me presidentin turk.

Madje, Rama theksoi se ai është një mik i mirë i T. Erdogan dhe siguroi që presidenti turk nuk ka asnjë qëndrim armiqësor ndaj Greqisë, referuar edhe tensioneve të fundit mes dy vendeve (Turqisë dhe Greqisë).

“Ne jemi miq shumë të mirë (me T. Erdogan). Jam shumë krenar që jam shoku i tij, ashtu si jam krenar që jam mik me Kryeministrin e Greqisë. Në jetë nuk ka vetëm ‘bardh e zi’. Besimi im i fortë është se Presidenti Erdogan nuk ka ndjenja anti-greke. Sigurisht që ka çështje. Përvoja tregon se midis Greqisë dhe Turqisë ekziston një mënyrë për të zgjidhur problemet përmes dialogut dhe mirëkuptimit të ndërsjellë, pa nevojën e të tjerëve për të ndërhyrë ose për të ndërmjetësuar.

jo vetëm që kanë të bëjnë me Greqinë dhe Turqinë. Ka të bëjë me Evropën, rolin vendimtar të Turqisë për sigurinë e Evropës dhe pozicionin e kujdestarit që Greqia ka në kufirin me Turqinë dhe pjesën tjetër të botës. Ishte një detyrë e madhe, një përgjegjësi e madhe për të dy vendet, për prosperitetin e kontinentit tonë.

Unë jam i sigurt se me mençurinë dhe forcën dhe guximin e të dy udhëheqësve, të cilët unë kam privilegjin t’i njoh personalisht, asgjë nuk është e pamundur. “Dhe unë jam i sigurt se ekziston një dinamikë e pabesueshme të bashkëpunimit midis Greqisë dhe Turqisë dhe një mundësi e pabesueshme për të krijuar një shembull të ndritshëm sesi zgjidhen problemet”, u shpreh Rama.

Kryeministri shqiptar u takua me Tajip Erdogan përpara se të shkonte në Athinë për konferencën e ‘The Ekonomist’.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rrebeshe shiu e deri në përmbytje, IGJEUM zbulon zonat më të rrezikuara
Ekspertët thirrje shqiptarëve: Mos u frikësoni nga tërmetet, jemi zonë sizmike
Zbulohet gjinia e fëmijës, deputetja e PS shtatzënë për herë të dytë (FOTO LAJM)
Më në fund! Lajm i mirë nga Zvicra për qytetarët nga Kosova
U arratis nga komisariati, aventura e "dhunuesit" zgjat vetëm disa metra

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media