Home Shqipëri
“Bild” zgjedh personazhin fitues të javës Ramën: Urë lidhës mes Turqisë dhe Greqisë
Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar një listë ku ka përfshirë Kryeministrat të cilët kanë arritur sukses ose kanë dështuar përgjatë kësaj jave në politikat e tyre.

Kryesimin e mban kryeministri Edi Rama, i cili është shpallur si politikani numër 1 i javës, pasi insistoi të lidh bisedimet mes Greqisë dhe Turqisë. Sipas Bild, Kancelarja Merkel e ka përgëzuar Ramën i cili po përpiqet të mbledhë në një tryezë diskutimi krerët e Turqisë dhe ata të Greqisë për të shuar konfliktin që kanë prej kohësh për ishujt në Detin Egje.

Një situatë që mes dy vendeve po është përshkallëzuar së fundmi duke u bërë kërcënim edhe për fillimin e një lufte.

Në gjithë këtë histori kryeministri Rama cilësohet si ndërtuesi i urës së komunikimit mes dy vendeve, ku dhe pas vizitave që zhvilloi së fundmi në këto vende dërgoi edhe porositë për krerët e lartë të të dyja palëve.

Ndërsa humbësi nga politikanë sipas Bild është shpallur kryeministri italian Giuseppe Conte të cilit iu rrëzua qeveria ditën e sotme. Shkaku ishte një duel i brendshëm qeveritar me Matteo Renzi, kreu i Italia Viva, i cili tërhoqi ministrat e tij nga qeveria. Partnerët e tjerë të koalicionit, Lëvizja me 5 Yje dhe Social Demokratët, nuk kanë shumicë për të qeverisur Italinë duke e çuar kështu vendin në një krizë qeveritare.
Dërgoja mikut në:
Ore
e Enjte 14 Janar 2021, Ora 01:40
Bë urëlidhëse me Kosovën ore Kazan..
Shkruani komentin tuaj!
 
Redona refuzon të puthë Saimirin: Jo, s'ke shans!
Qeverisje me PS? Grida Duma ngre zërin: Ky është ofendim!
Sa e sigurt është vaksina e Pfizer?
Mediu shpalos kërkesat ndaj Bashës: 12 kandidatë nga PR duhet të jenë në listat e PD-së!
Ndahet papritur nga jeta në mënyrë anëtari i Akademisë së Shkencave

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2021 Albeu Online Media