Home Kosovë
Daçiçi i kërkon Amerikës një kombinim fitues për Kosovën
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka këshilluar sekretarin amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, se cilët drejtues të Shteteve të Bashkuara duhet të marrin mbi supe ndryshimet në politikën e jashtme të këtij shteti.

“I tërhoqa vëmendjen rreth asaj se ndryshimet në politikën amerikane duhet t’i bëjnë vetëm presidenti, zëvendëspresidenti dhe ministri i Jashtëm, duke marrë parasysh që përfaqësuesit e establishmentit të vjetër nuk mund ta bëjnë këtë, sepse e mbrojnë politikën e tyre të viteve 1990”, ka thënë Daçiq për bisedën e shkurtër me Tillersonin në mbledhjen e këshillit të ministrave të OSBE-së në Vjenë.

Daçiç i ka thënë Tillersonit se është e nevojshme të arrihen marrëveshje strategjike dhe se Serbia është e gatshme të bisedojë më administratën e re amerikane, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Serbisë, përcjell gazetametro.

Ai ka thënë se i ka kërkuar Tillersonit të shikohet mundësia të gjendet “një kombinim fitues në të cilin do të gjendeshin interesa të përbashkëta, në mënyrë që të arrihet zgjidhja afatgjatë për disa probleme të rajonit, siç është Kosova”.

Ai ka thënë se takimi ishte hapje e dyerve, që në fillim të vitit të ardhshëm të zhvillohet një takim dypalësh me të. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:


Bashkimi
e Premte 8 Dhjetor 2017, Ora 05:57
Ky person me emrin Dacic , si perfaqesues i nje shteti aq te "rendesishem" me emrin serbi,
kujton se me injorancen tipike serbe mundet tI
jape leksion SHBA ve persa i perket menaxhimit te politikave te jashtme. Serbia eshte nje shtet qe shume shpejte do te ndahet ne tre mini shtete si Vojvodina, sandxhaku dhe beogradi.
Shkruani komentin tuaj!
 
Hoti kërkon dorëheqjen e Haradinajt, ka nxitur dhunë për demarkacionin
Filloi seanca, Haradinaj: Nuk humbasim tokë, votoni demarkacionin
Të larguarit nuk e përfillin peticionin e VV-së
Delawie: Nëse nuk kalon demarkacioni do ta dimë kush nuk e votoi
Gjykata sot mori vendim për Enver Sekiraqën

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media