Home Kosovë
Morina dhe Zeka flasin përsëri për vrasjen e Enver Malokut
Të enjten ishte përvjetori i veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe kolumunistit të gazetës “Bota sot” Enver Malokut.

Pikërisht në këtë dite u bë deklarata e bujshme e Bajrush Morinës, i cili përmes një postimi në Facebook, ka thënë se personat që kanë vrarë Malokun në vitin 1999 janë një deputet i Kuvendit të Kosovës dhe bashkëshortja e tij.

Nuk vonoi shume, kur deputeti i Kuvendi te Kosovës, Milaim Zeka e kundërshtoi Publicistin Morina, duke i thënë që Morina ja kishte huq fort, sepse sipas Zekës, vrasësi nuk është në Kuvend.

Lidhur me këtë temë, janë deklaruar edhe Morina edhe Zeka, ndërsa prokuroria e shteti edhe pas insistimit të vazhdueshëm të gazetës nuk është përgjigjur në telefon.

Bajrush Morina: Flejë Flejë Ministër, tash tu kujtua për këtë rast

Gazetari Bajrush Morina ka thënë për “Bota sot” se Ministria e Drejtësisë nuk guxon të ndërhyjë në prokurori.

“E para, ministri paska bërë ndërhyrje politike, sepse prokuroria është organ i pavarur dhe ministria nuk ka drejtë të ndërhyjë ne drejtësi.

E dyta, i kisha thënë Ministrit flejë flejë dhe pak sepse ky krim ka ndodhur tash e 19 vite dhe ministrit i paska dalë gjumi shumë vonë

Unë po i them ministrit Tahiri që të zgjohet më shpejtë nga gjumi, sepse ky krim ka ndodhur që 19 vite dhe mos të bëjë ndërhyrje në prokurori” ka përfunduar Morina

Milaim Zeka: Bajrushi ia ka huq, ata që e vranë janë njerëz te UDB-së

Deputeti ne Parlamentin e Kosovës që ishte i përshirë në këtë debat, Milaim Zeka ka thënë për “Bota sot” se vrasësi i Malokut vjen nga radhët e UDB-së.

Bajrushi ia ka huqë sepse unë mendojë që nuk është deputet i kuvendit vrasësi i Enver Malokut, në qofte se Bajrushi e di vrasësin, është vepër penale mos me tregu në Prokuroi një vrasës, ai thotë që është një deputet dhe gruaja e tij, dhe unë thashë që nuk ma merr mendja që mundet me qenë e vërtetë. Në qoftë se Bajrushi e dinë vrasësin e nuk e lajmëron në prokuroi, kjo është vepër shume e rende penale. Ndërsa, sa i përket pyetjes se a do ti përgjigjem Prokurorisë, nëse do të ftojë unë ne prokuroi shkoi 24 orë, por mua prokuroria nuk mundet të më ftojë sepse nuk ka arsye.

Në bazë të informatave qe i kam unë, mendojë që ata që e kanë vra Enver Malokun, janë pjese e UDB-së dhe për këtë ka folur edhe Fatmir Limaj, tash nuk është problemi jonë që pjesa dërmuese e njerëzve nuk lexojnë. Ka qene një dëshmi e një pjesëtari te UDB-së, në gjykatën e Hagës që ka folur edhe për vrasjen e Enver Malokut, ku edhe Fatmiri Limaj e ka dëgjuar këtë dëshmi, ka folur për vrasjen e Enver Malokut, lëndimit të Sabri Hamitit e shumë tjerë. Deri sot, të paktën aq sa kam kontakte dhe informacione nuk rezulton që dikush brenda parlamentit të Kosovës, të këtë marr pjesë në vrasjen e Enver Malokut. Në qoftë se Bajrushi nuk e tregon emrin, atëherë nuk ka qenë dashur të deklarohet sepse është tronditje e opinionit, dhe shqetësim i familjes së Enver Malokut”, ka thënë Zeka.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Ndërron jetë komandanti i Deminimit të FSK’së
Zhduket 49 vjeçarja nga Mitrovica
Vjen me pushime nga Franca për ti marrë jetën vëllait
Ilir Deda thotë se Thaçi nuk mund të jetë kryenegociatori
Albin Kurti merr në parti militanten e flaktë të Erdoganit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media