Home Kosovë
Në takime me Thaçin e Haradinajn, ky është Sekretari i ri i Shtetit të në ShBA
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shkarkuar Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, nga detyra e tij dhe e ka zëvendësuar me drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo.

Trump, përmes një shkrimi në Facebook, ka njoftuar për lëvizjet në pozitat e Sekretarit të Shtetit dhe drejtorit të CIA-s.

“Mike Pompeo, drejtori i CIA-s, do të jetë Sekretari i ri i Shtetit. Ai do të bëjë punë fantastike! Faleminderit Rex Tillersonit për shërbimin e tij! Gina Haspel do të bëhet drejtoreshë e re e CIA-s dhe gruaja e parë e zgjedhur. Urime të gjithëve”, ka shkruar Trump në Twitter.

Mike Pompeo është njeri i afërt me Trump. Ata kanë qëndrime të njëjta në disa çështje.

Pompeo ka qenë njëri nga personat më kritikë të marrëveshjes bërthamore që Administrata e ish-presidenit amerikan, Barack Obama, nënshkroi me Iranin.

Ka qenë pjesë e Komisionit të Përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së që hetoi rolin e luajtur nga atëherë sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, gjatë sulmeve terroriste që pësoi ambasada e këtij vendi në Bengazi (Libi) në vitin 2012.

E me Pompeon janë takuar edhe dy zyrtarët e lartë të Republikës së Kosovës: presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Ata ishin takuar me Pompeon gjatë kohës sa ai kishte shërbyer në pozitën e drejtorit të CIA-s.

Me presidentin Thaçi, Pompeo ishte takuar në tetorin e vitit të kaluar, ndërkaq me kryeministrin Haradinaj në shkurt të këtij viti. Në një njoftim që kishte lëashuar Zyra e Kryeministrit të Kosovës më 8 shkurt, thuhej se Kosova dhe SHBA-ja janë partner strategjik në fushën e sigurisë.

“Kosova dhe ShBA janë partnerë strategjik në shumë fusha e posaçërisht në atë të sigurisë. Kosova është e bekuar që nuk është e vetme në ballafaqim me sfidat rajonale dhe globale”, thuhej në njoftimin e Kryeministrisë.

Ndërkaq, presidenti Thaçi kishte njoftuar se me Pompeon, në takimin e muajit tetor të vitit të kaluar, kishte biseduar lidhur me luftën ndaj terrorizmit.

Takimet e dy zyrtarëve të lartë të shtetit kosovar me Mike Pompeon kishin ndodhur në SHBA. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
Për pjesmarrjen e Spanjës në Samit, rrezikon heqja e flamurit të Kosovës
Daçiq: Japim gjithçka për Serbinë, por Serbinë se japim për asgjë
Fruthi pushton Serbinë, shqiptarët e Preshevës pa spital
Serbia paguan 18 mijë euro për lindjen e një fëmije më shumë
Haradinaj disa ditë para se ta miratojë demarkacionin shëtit në mal

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media