Home Kosovë
Vuçiç: Ky është shteti që flasim për zgjidhjen e Kosovës
Nuk i kemi kundërshtarë e as bashkëbisedues në çështjen e Kosovës shqiptarët, por i kemi ata që e kanë krijuar atë shtet dhe ata që na e kanë rrëmbyer territorin, ka deklaruar sot kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiç.

Ai për tv pink, siç përcjell politika e Beogradit, ka thënë se “ne për Kosovën flasim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britaninë e Madhe dhe edhe me disa vende të Bashkimit Europian”.

Vuçiç ka shtuar se tash është e qartë se ne për çështjen e Kosovës në fakt bisedojmë me SHBA-në e jo me pushtetin në Prishtinë, dhe se në këtë kuptim mbetet pyetja nëse duam ta shikojmë rolin tonë në 10, 15 dhe 20 vjetët e ardhshëm.

I pyetur nëse Serbinë e presin momente të vështira, ai ka thënë se këto momente janë gjithmonë të pranishme,transmeton Koha.net.

“Gjithsesi se ky vit nuk do të jetë i lehtë. Do të ekzistojë dëshira e madhe për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, por a do të mundemi ta bëjmë këtë, pasi jemi ne, në Serbi njëra anë, dhe në anën tjetër janë ata, pala e Prishtinës dhe amerikanët për të cilët vetë Haradinaj tha se ata e udhëheqin politikën e tyre të jashtme, ndërsa e bëri vërejtjen: “Ata, sikur shteti i tyre të mos ekzistonte”.

Vuçiç shtoi se “kur vetë e pranoni që njëra nga shtyllat e shtetësisë nuk ekziston, nuk ekzistoni as shteti” dhe vazhdoi se “sa herë thuhet se Thaçi ose Haradinaj thanë, duhet të jemi të vetëdijshëm se këtë e kanë thënë mentorët e tyre”.

Ai po ashtu ka përkujtuar se Kosova ka shpallur pavarësinë në vitin 2008 dhe se Serbia me pyetjen e pamatur në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ia ka dhënë legjitimitetin.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Shqiptarët ia marrin valles në mes të Parisit, si reaguan francezët (VIDEO)
Armike të betuara! Zbulohet sherri mes Dua Lipës dhe Rita Orës (FOTO LAJM)
Gjermania sërish godet planin e Thaçit dhe Vuçiçit, sjell luftë në rajon
Ushtari i UÇK-së: Hashim Thaçi ka kërkuar në Drenicë që t'ja vrisnin vëllain
Ministri i Haradinajt sërish ankohet ndaj Ramës për taksën në Rrugën e Kombit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media