Home Kosovë
Hahn: Tani është radha të merremi me Kosovën dhe Serbinë
Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ka folur edhe një herë për marrëveshjen që duhet të arrihet mes Prishtinës dhe Beogradit për normalizimin e raporteve.

Hahn në një intervistë për “Tanjug” ka thënë se zgjidhja afatgjatë për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë përfshinë një marrëveshje të qëndrueshme dhe reale e cila bazohet në ligjet ndërkombëtare.

“Hapi i radhës është normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë në një nivel gjithëpërfshirës për të dy palët. Me ndihmën e Federica Mogherinit do të definohet përmbajtja e një marrëveshje ligjërisht obliguese për Prishtinën dhe Beogradin”, deklaroi Hahn.

Ndërkohë, Hahn gjatë ditës së djeshme u takua edhe me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Enver Hoxhaj, ku edhe u diskutuan raportet Kosovë-Serbi, si dhe dialogu si zgjidhje e vetme e problemit mes vendeve.


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Prokuroria po heton përplasjen mes Xhavit Halitit e Arben Gashit në Kuvend
Arben Gashi në Pressing sqaron incidentin me Xhavit Halitin
Vetëvendosje i fton të gjitha partitë në tryezën e radhës, përveç Listës Serbe
Nacionalisti Sheshel përzihet edhe me politikanët shqiptarë në Maqedoni
Haradinaj niset për në Vatikan

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media