Home Kosovë
Rritet çmimi i energjisë në Kosovë
Është rritur çmimi i energjisë elektrike në Kosovë, pavarësisht premtimit të kryeministrit Ramush Haradinaj për uljen e çmimit të rrymës.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, kosovarët në muajin prill kanë paguar 2.5 përqind më shtrenjtë rrymën se sa në muajin mars.

ASK tregon se ngritje kanë pësuar edhe disa artikuj të tjerë përveç rrymës, e të cilët janë të domosdoshëm për kosovarët. Bëhet fjalë për pemët, ujin, pijet joalkoolike e të tjera.

“Ngritje e lehtë e çmimeve vërehet te nëngrupet: pemë (1.1%); ujë mineral, pije joalkoolike, lëngje nga pemët dhe perimet (0.4%); energji elektrike (2.5%); përdorimi i pajisjeve për transportin personal (0.5%), me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 0.1% në IHÇK”, thuhet në indeksin e ASK-së.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Prokuroria po heton përplasjen mes Xhavit Halitit e Arben Gashit në Kuvend
Arben Gashi në Pressing sqaron incidentin me Xhavit Halitin
Vetëvendosje i fton të gjitha partitë në tryezën e radhës, përveç Listës Serbe
Nacionalisti Sheshel përzihet edhe me politikanët shqiptarë në Maqedoni
Haradinaj niset për në Vatikan

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media