Home Kosovë
Konfirmohet rasti i parë me ethe hemorragjike në Kosovë
Është paraqitur rasti i parë për këtë vit me ethet hemorragjike ‘Krime Kongo’ në Kosovë. Këtë e ka konfirmuar për RTK-në infektologu i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK-së), Salih Ahmeti, i cili tha se pacienti i diagnostikuar është nga Gjilani dhe aktualisht është jashtë rrezikut për jetë.
Kjo është hera e parë që ethet hemorragjike në Kosovë lajmërohen në një zonë larg komunës së Malishevës.

Në Kosovë që nga viti 2013 nuk ka pasur vdekje si pasojë e etheve hemorragjike.

Profesori Ahmeti këto informacione i dha gjatë një ligjërate të organizuar për stafin e QKUK-së dhe studentë të mjekësisë, ku i pranishëm ishte një nga profesorët më të njohur për kërkime shkencore në fushën e infektologjisë, Mike Bray nga Uashingtoni.


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Akuza: Hashim Thaçi po përgatit vrasjen e Gani Gecit
Erërat e forta shkulin billbordin nga vendi (VIDEO)
Kosova nën pushtimin e erërave, ky është numri i emergjencës
Çmenden serbët: Shqiptarët nxorrën Ronaldo me të kuq
Futbolli kosovar në zi, humb jetë ish-lojtari i Drenicës

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media