Home Kosovë
Kosovarët ngjiten në malin ku ndodheshin 12 zotat grekë
Kosovarët kanë pushtuar sërish majën e Olimpit në Greqi, e cila është me lartësi 2918 m/lmd.

Maja e Olimpit në Greqi njihet fillimisht si vend mitologjik.

Mitologjia greke për këtë mal thotë se 12 zotat e tyre, qëndronin në Malin e Olimpit, i cili është mali më i lartë në Greqi.

Maja e Olimpit është vend me karakter të theksuar mitologjik dhe është maja më e lartë e kompleksit prej 52 majash të vargmalit të Olimpit.

Rëndësia e saj qëndron edhe në faktin se deri vonë është konsideruar si maja më e lartë në Ballkan, por edhe për faktin se gjendet në një pikë strategjike në mes Thesalisë dhe Maqedonisë Greke, në perëndim të detit Jon, dhe 90 km afër Selanikut.

Gjithashtu, është maja me prominencën gjeografike më të lartë në Evropë; ndodhet në Parkun Nacional të Olimpit dhe është Rezervat i Biosferës Botërore.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Në Kosovë gjendet një shishe coca-cola e vitit 1979 (FOTO LAJM)
E FUNDIT/ Vetëvritet një person në Krushë të Madhe
Genta Ismaili nxjerr sekretin për fansat, kush e përqafoi ngrohtësisht?
Vulinit i djeg e vërteta për Kosovën, sulmon ambasadorin amerikan
Veteranët djegin Çekun dhe Berishën, a duhet të shkarkohet ministri?

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media