Home Kosovë
Hoti tregon pse u injorua thirrja e Kadri Veselit
Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur pas bojktotit që partia e tij i ka bërë takimit të sotëm të thirur nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në të cilin është diskutuar draft-rezoluta e hartuar ditë më parë për dialogun me Serbinë në Bruksel.

Hoti ka thënë se LDK-ja kishte propozuar një rezolutë në të cilën çështja e territoreve nuk duhej të ishte pjesë e dialogut.

“Si Lidhje Demokratike e Kosovës, për ta mbrojtur integritetin territorial të Republikës së Kosovës, kemi propozuar Rezolutën me të cilën do të vendosnim vijën kryesore të kuqe në dialogun Kosovë-Serbi - territori i Kosovës të mos jetë pjesë e dialogut”, ka shkruar Hoti.

Hoti ka hedhur kritika në drejtim të Veslit e Haradinajt duke i quajt si pengues kryesor të përpjekjes për të mbrojtur sovranitetin e Kosovës.

“Ata që sot po përpiqen të kontrabandojnë veten në këtë dialog, kanë qenë penguesit kryesor të përpjekjes tonë për ta mbrojtur shtetin. Të tillët kanë dëshmuar tash e sa kohë se kurdo që ju nevojitet, e vejnë në pikëpyetje shtetësinë, pozitën ndërkombëtare dhe territorin e vendit. E kane filluar më 22 dhjetor të vitit të kaluar, e po vazhdojnë sot e gjithë ditën”, ka vazhduar Hoti.

Sipas tij Qeveria Haradinaj duhet larguar sa më parë nga pushteti.

“Të tillëve, jo që nuk duhet votuar rezolutën, por një orë e para duhet larguar nga pushteti. Vetëm zgjedhjet i japin frymë demokracisë dhe institucioneve në vend. Çdo vonesë e bënë edhe më të paqartë të ardhmen tonë” ka përfunduar Avdullah Hoti.

Sot në takimin e thirrur nga Veseli për të diskutuar rreth draft-rezolutës për dialogun kanë marrë pjesë partitë në pushtet, dhe përfaqësuesit e dy partive opozitare, PSD dhe Alternativa.

LDK-ja dhe Vetëvendosje e kanë bojkotuar këtë takim, duke thënë se në këto diskutime marrin pjesë vetëm kur të diskutohet për datën e zgjedhjeve të reja.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Daçiç: Kosova do të humbasë përsëri
Kamenos sheh ëndrra me luftë: Shqipërinë dhe Maqedoninë i kemi 20 minuta punë
Mogherini: Ka progress në negociatat Kosovë-Serbi, përtej vështirësive
Dy të akuzuarit nga Gjykata Speciale dalin me një mesazh
Aksident në Podujevë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media