Home Kosovë
E FUNDIT/ Letërsia në zi, ndërron jetë shkrimtari i njohur shqiptar (FOTO LAJM)
Pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët në rrjetet sociale.

Në mesin e librave të njohura që ai kishte shkruar për fëmijë ishin: “Verorja” dhe “Lugjet e Verdha”.

Pos këtyre të fundit ai shkroi edhe librat si: “Gjethe të reja”, “Picimuli”, “Zëri i pyllit” dhe “Ermali”

Rexhep Hoxha lindi në vitin 1929 lindi në Gjakovë. Shkollën fillore dhe te mesmën i kreu në vendlindje, ndërsa Albanologjinë e studioi në Beograd.

Një kohë punoi redaktor i “Rilindjes për fëmijë” në emisionin për fëmijë të Radio Prishtinës, ndërkaq shumë vite e ligjëroi lëndën Letërsi për fëmijë në Shkollën e Lartë Pedagogjike të Prishtinës.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Të jetosh mes skamjes dhe frikës nga gjarpërinjtë, familja Bekteshi e harruar nga shteti (VIDEO)
Drejt zgjedhjeve të parakohshme
Skuadra e Trabzonspor bën prezantimin e uniformave më interesante në histori (VIDEO)
Ushtarët holandezë përgjegjës për masakrën e Srebrenicës
Haradinaj dha dorëheqjen, por sot në punë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media