Home Kosovë
Bosnja dhe Hercegovina i ofron Serbisë Republikën Serbe dhe 4 komunat veriore serbe të Kosovës
Milorad Dodik, kryesues i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, ka folur sërish për çështjen e Kosovës.

Ai ka thënë dje për mediat serbe se një prej opsioneve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është që katër komunat e veriut të Kosovës, siç thotë ai, “t’i mbesin Serbisë”, ndërsa Republika Serbe e Bosnjë dhe Hercegovinës të bëhet pjesë e Serbisë.

“Nëse kjo është zgjidhja, unë nuk jam larg saj”, ka shtuar Dodik.

“Lufta në BeH nuk është më e mundur, por një vendim për pavarësinë e Republikës Serbe është i mundur,” i tha ai për TV Prva, para takimit me përfaqësuesit e shtetit serb në Beograd, transmeton lajmi.net

I pyetur se çfarë mendon për idenë që të gjitha problemet në Ballkanin Perëndimor të zgjidhjen në pako, Dodiku tha se çështjet e Republikës Serbe dhe të Kosovës janë të lidhura, sepse “faktikisht janë çështje të popullit serb”.

“Çështje primare shtetërore e Serbisë është Kosova, por çështje primare nacionale është Republika Serbe sepse në të jetojnë 1 milion serb”, deklaroi Dodik.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Veterani turk me fjalë të mëdha për Vedat Muriqin
Rrogë dhe pas përfundimit të mandatit, sa paguhen deputetët dhe ministrat
Shkrumbohet makina në mes të rrugës në Vushtrri
Kush është ish-deputeti, ambasadori i ri i Kosovës në Tiranë
"Mos të shohë Kosovën me dylbi ushtarake": Vuçiç i përgjigjet Kurtit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media