Home Kosovë
Haradinaj: AAK-ja pranon çfarëdo vendimi të Kushtetueses, rrezik nëse dekreti i Thaçit shpallet antikushtetues (VIDEO)
Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-së, ka thënë se partia e tij do të pranojë çfarëdo vendimi që do të marrë Gjykata Kushtetuese për dekretin e presidentit Hashim Thaçi për mandatimin e Avdullah Hotit të LDK-së për kryeministër.

ka thënë se askush s’duhet të veprojë kundër vendimeve të Kushtetutës.

“Po. E pranojmë çfarëdo vendimi. Po besoj që po. Varet a u pëlqen. Ndoshta edhe neve s’na pëlqen, por s’mund të veprosh kundër vendimeve të Gjykatës Kushtetuese”, ka thënë ai në Deskun e KOHËS.


Megjithatë, sipas Haradinajt, që ka nënshkruar marrëveshje me LDK-në për bashkëqeverisje, do të ishte rrezik për demokracinë e Kosovës, nëse dekreti do të shpallej antikushtetues.

“Është rrezik për demokracinë nëse krijojmë standard se nëse i pari s’krijon qeveri për arsye se s’ka shumicën, e pastaj s’ka alternativë tjetër duhet të shkojmë në zgjedhje, është luks i demokracisë. Demokracia jonë e re nuk e ka këtë luks. E kemi vështirë si Kosovë të pranojmë standard të tillë se nëse AAK-ja ka fituar zgjedhjet dhe për një arsye nuk është në gjendje të krijojë shumicë parlamentare, ose s’do, është problem që e vetmja zgjidhje të jenë zgjedhjet”, ka thënë tutje ai.
Dërgoja mikut në:
Hee
e Premte 22 Maj 2020, Ora 09:53
Ik lere politikën o lamush se u bëre gazi i Shqiptarëve.
Shkruani komentin tuaj!
 
Tre pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, mes tyre edhe një mjek (VIDEO)
Rashica drejt transferimit te klubi i njohur i Serie A?
Me thirrjen Albin Kurti, Albin Kurti, fillon shpërndarja e pjesëmarrësve në protestën e organizuar nga VV (VIDEO)
Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni i Qeverisë (VIDEO)
Zhegrova: Dëshira ime është që të vazhdoj me Baselin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media