Home Kosovë
Dy viktima dhe 61 raste të reja, si ndryshuan shifrat e COVID-19 në Kosovë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur dy persona si pasojë e COVID-19 si dhe 61 të tjerë kanë rezultuar pozitivë.

Sipas IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 61 raste pozitive.

“Numri total i rasteve pozitive është 15.063 raste nga 62.011 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 613 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 119 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.570 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.880″, njofton IKSHPK, transmton Telegrafi.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 19 raste, komuna Vushtrri 8 raste, komuna Prizren 7 raste, komuna Fushë Kosovë 5 raste, komuna Gjilan 4 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Istog 3 raste, komuna Deçan 2 raste, dhe me nga një rast komunat Drenas, Malishevë, Obiliq, Podujevë Skenderaj dhe Suharekë
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
"Po përballemi me një armik", Osmani: Duhet të bashkojmë forcat kundër antisemitizmit
Hoti konfirmon pjesëmarrjen në takimin e minishengenit ballkanik
Gjilani kryen detyrën, Drenica triumfon ndaj Trepçës
Specialja e akuzoi për trajtim mizor dhe torturë, ish-kreu i UÇK-së shpallet i pafajshëm
Përmbysje spektakolare, Ballkani mposht Prishtinën

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media