Home Maqedoni
Zyberi: Ivanov nuk e pengon dot ligjin
Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithëse Kushtetuta është e qartë. Nëse presidenti nuk e dekreton , ligji kthehet sërish në Kuvend, ku duhet të votohet me një shumicë të thjeshtë.

Eksperti juridik, Naser Ziberi, thotë se Ivanov mund ta vonojë nënshkrimin për ligjin e gjuhëve por në asnjë mënyrë nuk do të mund ta pengojë atë.

"Presidenti i shtetit mund ta vonoj por nuk mund ta pengoj hyrjen në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve sepse këtë gjë e ka rregulluar neni 75 i kushtetutës i cili thotë se ligjet në Republikën e Maqedonisë shpallen me dekretin e presidentin. Po ashtu ky nen ka rregulluar situatat në rast se presidenti nuk e dekreton shpalljen e një ligji. Në këtë rast ligji kthehet përsëri në procedurë parlamentare dhe në qoftë se kuvendi siguron shumicë absolute të votave që do të thotë shumicë nga numri i përgjithshëm i deputetëve, atëherë ligji hyn në fuqi pa pas nevojë për dekretin e presidentit", shprehet eksperti juridik Naser Zyberi. /albeu.com/


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Dafina Zeqiri shoqërohet me rreperin super të njohur shqiptar pas ndarjes nga i dashuri (FOTO LAJM)
Pas dorëheqjes së Koxias fshihen kurthe dhe para të zeza
Vrasje mafioze, si i ekzekutua huligani kroat që tmerroi serbët (FOTO LAJM)
antee4
Ekzekutohet huligani kroat, tmerri i serbëve (FOTO LAJM)
Ky është Fatmiri që dyshohet se vrau gjyshen në Zvicër (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media