Home Maqedoni
Presidentit i bëhet presion për të mos e dekretuar ligjin e gjuhës shqipe
Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në Maqedoni.

Përveq partive opozitare të cilat kanë deklaruar se ky ligj është në kundërshtim me Kushtetutën, institucionet e tjera si dhe akademik maqedonas kanë shprehur pakënaqësitë e tyre.

Profesorët dhe akademikët nga Maqedonia kanë thënë që ky ligj nuk është lajm i mirë për shtetin Maqedonas, duke i bërë thirrje Presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, që mos ta nënshkuajë dekretin për këtë ligj.

Tashmë janë dorëzuar edhe letra Kuvendit dhe Presidencës së Maqedonisë për shfuqizimin e ligjit ,me arsyetimin se ky ligj do të dëmtojë të ardhmen e vendit.

“Ky ligj, prish harmoninë dhe kohezionin shoqëror, ku gjuha Maqedonase është instrumentui më i fuqishëm i integrimit. Ky ligj rrezikon funksionalitetin dhe efiqencën e shtetit Maqedonas dhe intitucioneve kulturore” thuhet në letrën dërguar presidencës.

Ndërkaq ka pasur edhe reagime tjera duke e fajësuar Kryeministrin e vendit, Zoran Zaev, për këtë ligj. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Dafina Zeqiri shoqërohet me rreperin super të njohur shqiptar pas ndarjes nga i dashuri (FOTO LAJM)
Pas dorëheqjes së Koxias fshihen kurthe dhe para të zeza
Vrasje mafioze, si i ekzekutua huligani kroat që tmerroi serbët (FOTO LAJM)
antee4
Ekzekutohet huligani kroat, tmerri i serbëve (FOTO LAJM)
Ky është Fatmiri që dyshohet se vrau gjyshen në Zvicër (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media