Home Maqedoni
Çështja e emrit, flet Taki Fiti
Gjuha maqedonishte që moti është kodifikuar, ekziston, nuk mund të zhduket, është traditë shekullore.

Në këtë kontekst me rëndësi është që gjuha maqedonishte patjetër të ketë prioritet këtë që e flasim ne, punim dhe përpunim shkencor dhe studim të saj, pasi është gjuhë integruese në Maqedoni dhe këtë patjetër ta respektojnë vendet fqinje.

Këtë e tha sot kryetari i ASHAM-it Taki Fiti para fillimit të manifestimit “Ditët maqedonistike në ASHAM”.

Sa i takon problemit me emrin, Fiti pohoi se gjuha maqedonishte patjetër të evidentohet ashtu siç është evidentuar në Kombet e bashkuara “Macedonian”.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rusia nuk tërhiqet, kërcënon Maqedoninë
Njihuni me nënën shqiptare që fitoi kundër kancerit (FOTO LAJM)
Tetova e nis ditën me një aksident
Maqedonia përfshihet nga shirat
Gati falja për ngjarjet e turpshme në kuvend

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media