Home Maqedoni
Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër
Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene.

Bashkë me emrin, besonte Athina, Maqedonia mund të ngrejë edhe pretendime rajonale ndaj veriut të Greqisë, rajon që po ashtu quhej Maqedoni. Megjithëse me këmbënguljen e Greqisë, Maqedonia e gdhëndi të shkruar edhe në Kushtetutë se nuk ka pretendime territoriale, Athina ishte e shqetësuar për flamurin. Ky i fundit u ndryshua duke shndërruar yllin shumëcepësh në një yll me tetë cepa që simbolizon diellin.

Maqedonasit e rinj nuk ndihmuan në shuarjen e shqetësimit, duke i vendosur emrin aeroportit kryesor “Aleksandri i Madh”, hero i lashtësisë greke. Po të njëjtin emër i vendosën edhe një autostrade që shtrihej nga kufiri serb tek ai grek. Erdhi një moment, kur u desh që në këtë përplasje të përfshihej edhe organizata e Kombeve të Bashkuara, me ndërmjetësimin e të cilës të dyja vendet nisën bisedimet për një emër të pranuar prej tyre.
Por, propozimet e njëpasnjëshme u hodhën poshtë me ndërmjetësin e OKB-së, Metju Nimiç, i cili endej nga Nju Jorku në Athinë apo Shkup, e kthehej sërish duarbosh. Nimiç kaloi më shumë kohë duke u marrë me çështjen e emrit në dy dekada diplomaci të lëvizshme, se kushdo tjetër.

Që nga 1994, diplomati amerikan ka kërkuar një marrëveshje, por pa sukses. Ndërkohë, në OKB dhe një numër vendesh të tjera, kur flitej për Maqedoninë thuhej Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë, FYROM. Shqipëria dhe Kosova, por edhe vende si Rusia, SHBA dhe Kina, e kanë njohur atë me emrin Republika e Maqedonisë. E pas 27 vitesh përplasje mbi emrin, më në fund është arritur dakordësia.

Republika e Maqedonisë Veriore ose Severna Makedonija. Qëllimi i marrëveshjes është heqja e bllokadës së Greqisë ndaj ambicjes së fqinjit të saj për t’u anëtarësuar në NATO dhe Bashkimin Evropian, por sidoqoftë gjithçka duhet të marrë miratimin e popullit maqedon dhe Parlamentit grek.
Dërgoja mikut në:
Boss
e Mërkurë 13 Qershor 2018, Ora 07:43
TAni e kane honger shqiptart!!! Keto berlloga prap do te mbesin maqedon dhe ky shtet do jet i tyre !! E cka fituan shqiptart dihet k... tem dhe dyert e hapura per tu largue prej aty... e bajshi me shnet be shiptar magar be qenefa!!!
Boss
e Mërkurë 13 Qershor 2018, Ora 07:47
TAni e kane honger shqiptart!!! Keto berlloga prap do te mbesin maqedon dhe ky shtet do jet i tyre !! E cka fituan shqiptart dihet k... tem dhe dyert e hapura per tu largue prej aty... e bajshi me shnet be shiptar magar be qenefa!!!
Boss
e Mërkurë 13 Qershor 2018, Ora 07:54
TAni e kane honger shqiptart!!! Keto berlloga prap do te mbesin maqedon dhe ky shtet do jet i tyre !! E cka fituan shqiptart dihet k... tem dhe dyert e hapura per tu largue prej aty... e bajshi me shnet be shiptar magar be qenefa!!!
Boss
e Mërkurë 13 Qershor 2018, Ora 08:02
TAni e kane honger shqiptart!!! Keto berlloga prap do te mbesin maqedon dhe ky shtet do jet i tyre !! E cka fituan shqiptart dihet k... tem dhe dyert e hapura per tu largue prej aty... e bajshi me shnet be shiptar magar be qenefa!!! OJ PIcke none lejo postimin be avradin ta civsha be kopil turki!! Edh pastrioni kete portal te mutit se na mytet me virusa
Boss
e Mërkurë 13 Qershor 2018, Ora 08:04
TAni e kane honger shqiptart!!! Keto berlloga prap do te mbesin maqedon dhe ky shtet do jet i tyre !! E cka fituan shqiptart dihet k... tem dhe dyert e hapura per tu largue prej aty... e bajshi me shnet be shiptar magar be qenefa!!! OJ PIcke none lejo postimin be avradin ta civsha be kopil turki!! Edh pastrioni kete portal te mutit se na mytet me virusa
Shkruani komentin tuaj!
 
Zv.ministrja paralajmëron shqiptarët: Ky ligj në Gjermani iu dogji shpresën
Lëvizja e Mickoskit pas disfatës, kërkon zgjedhje të parakohshme
ASH reagon për arratisjen e kriminelit që tentoi të vrasë Selën
Putini i dëshpëruar që Ballkani Perëndimor bashkëpunon me NATO-n
Maqedonia pret nga Greqia që të ratifikojë marrëveshjen

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media