Home Maqedoni
Anglezët komentojnë marrëveshjen Maqedoni-Greqi
Arritja e zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë u përhap në gjithë botën. Përveç prej disa lider të partive të caktuara, marrëveshja u përshëndet edhe nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme të BE-së Federika Mogherini.

Mediat e huaja poashtu reflektuan marrëveshjen. “Maqedonia dhe Greqia arrin marrëveshje për problemin 27-vjeçar të emrit”, ky ishte titulli i televizionit anglez BBC. Siç shkruan BBC, pas shumë viteve të kapluar me protesta dhe diplomaci të pafundshme, më në fund dy shtetet u pajtuan për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut.

Qëllimi i zgjidhjes është që Greqia të largoj veton e saj dhe ti mundëson Maqedonisë ti bashkohet NATO-së dhe BE-së, shkruan BBC. Duke elaboruar marrëveshjen historike mes Maqedonisë dhe Greqisë, BBC shton se emri i ri do të përdoret edhe ndërkombëtarisht edhe në takimet bilaterale. Siç përfundon tekstin, BBC thekson se që prej vitit 1994 diplomati amerikan Metju Nimic kishte tentime për të ndërmjetësuar në gjetjen e zgjidhjes përfundimtare, diçka që sot më në fund u realizua.


Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Detaje nga vrasja e rëndë në Tetovë
Gjykata nxjerr jashtë mediat për dhunën në kuvend, kush është dëshmitari misterioz?
Koxias kërcënon hapur: Pa marrëveshjen, s'ka të ardhme për Maqedoninë
Përçahet Kisha Ortodokse, rusët braktisin Patriakanën e Stambollit
Turistët duhet ta vizitojnë këtë vend në Zvicër, mësoni arsyen (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media