Home Maqedoni
Emri i ri i Maqedonisë, Ali Ahmeti: Marrëveshja do nënshkruhet të shtunën mes Zaev e Cipras
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka folur për marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë.

Sipas Ahmetit, marrëveshja do të nënshkruhet të shtunën, nga kryeministri maqedonas dhe homologu i tij grek.

Në ceremoninë e nënshkrimit do të marrin pjesë krerë të Bashkimit Evropian, ka bërë të ditur Ahmeti.

Kreu i BDI-së ka thënë në T7 se emri i ri i Maqedonisë përfundimisht do të jetë Maqedonia e Veriut.

Ai ka treguar se ka pasur edhe opsione tjera për emrin e Maqedonisë, por që s’kanë qenë të pranueshme.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Me rekord prej 124 medalje të fituara në 16 vende, Jahja Kemal mbylli vitin e kaluar shkollorë
Opozita greke mund të bllokojë marrëveshjen e Prespës
Serbia: Kështu do të bashkohet Kosova me Shqipërinë
LSDM: Drejtuesit e VMRO-DPMNE janë marioneta antiperëndimore
Rusia nuk tërhiqet, kërcënon Maqedoninë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media